Dokładnie 24 stycznia 1920 roku Sępólno Krajeńskie powróciło ponownie w granice państwa polskiego. Mimo iż niepodległość w Polsce świętowano już od ponad roku, proces kształtowania granic w całym kraju trwał jeszcze do roku 1922. Powrót Sępólna Krajeńskiego do macierzy był także początkiem polskiej administracji na Krajnie.
Z tej okazji w Sępólnie Krajeńskim odbyły się dzisiaj uroczystości rocznicowe. Na budynku Urzędu Miejskiego i Starostwa Powiatowego odsłonięto pamiątkową tablicę. Złożono także kwiaty przed Pomnikiem Wdzięczności ku czci Chrystusa Króla. Tam także mieszkańcy zaśpiewali wspólnie hymn „Jeszcze Polska nie zginęła”. O 9.00 w kościele parafialnym odprawiona została msza święta.
„Dzisiaj jest dokładnie ta data, kiedy Sępólno Krajeńskie zostało przyłączone do macierzy. Ta rocznica jest powodem wielkiej radości, bo od 100 lat możemy się cieszyć polskością tych ziem” – mówi Waldemar Stupałkowski, Burmistrz Sępólna Krajeńskiego.
Dzisiejsze uroczystości zakończyła nadzwyczajna sesja Rady Powiatu, zwołana na okoliczność 100-lecia powstania Powiatu Sępoleńskiego. Podczas posiedzenia wręczono okolicznościowe medale osobom, które w sposób szczególny przysłużyły się umacnianiu polskości w granicach całego powiatu sępoleńskiego.
fot. serwissamorzadowy.eu