Będzie pierwszą taką instytucją w regionie. Jeżeli nic nie stanie na przeszkodzie, swoją działalność rozpocznie jeszcze w tym roku. Gmina Przechlewo zapowiada utworzenie u siebie Muzeum Osadnictwa.
Placówka powstanie w nowym budynku biblioteki. „Do zagospodarowania mamy piwnice obiektu. Składają się one z kilku wnęk, czegoś w rodzaju pomieszczeń, w których można urządzić ekspozycje podzielone tematycznie” – zapowiada Krzysztof Michałowski, Wójt Gminy Przechlewo. Bogactwo historyczne miejscowości jest ogromne. „Przed wojną Przechlewo zamieszkiwali Niemcy. Po wojnie, po zmianie granic, osiedlili się tutaj repatrianci z niemalże całej przedwojennej Polski. Są wśród nas osadnicy, a w zasadzie już ich potomkowie z okolic Wilna, Lwowa, Grodna i Lidy. Są też przybysze z Mazowsza, Śląska, a nawet Górale. Pierwszymi, którzy się tu po wojnie osiedlali, byli ci, którzy mieli najbliżej, czyli Kaszubi. Większość z nich to osadnicy z wiosek odległych o zaledwie kilkanaście kilometrów od Przechlewa” – dodaje wójt. Ta różnorodność kulturowa stała się zaczynem do stworzenia muzeum.
Stąd też prośba do mieszkańców, aby przekazywali do przechlewskiej biblioteki przedmioty, które można by wyeksponować w nowopowstającej galerii. Organizatorom nowego muzeum najbardziej zależy na przedmiotach codziennego użytku, strojach i pamiątkach charakterystycznych dla danego regionu. W ten sposób w podziemiach biblioteki zbudowana zostanie ekspozycja kaszubska, mazowiecka, kielecka, ukraińska, litewska, białoruska, śląska i niemiecka. Każda z wystaw prezentować będzie jedną grupę etniczną zamieszkującą rejon Przechlewa i okolic. Warto dodać, że w tym samym budynku, powstanie także Izba Pamięci. Tam z kolei zebrane będą materiały dotyczące przedwojennej historii Przechlewa oraz rodzin zamieszkujących tę miejscowość.
fot. serwissamorzadowy.eu