SĘPÓLNO KRAJEŃSKIE POMAGA UKRAINIE

4 mar, 2022 | Sępólno Krajeńskie

Środki czystości, artykuły higieny osobistej, koce i bielizna termiczna, karimaty i śpiwory, żywność długoterminowa, środki opatrunkowe, przeciwbólowe i do dezynfekcji ran, baterie, latarki, kuchenki turystyczne, a nawet agregaty prądotwórcze – to wszystko potrzebne jest w zbiórce prowadzonej na rzecz walczącej Ukrainy. Gmina Sępólno Krajeńskie, podobnie jak inne samorządy w Polsce, również przygotowuje transport darów, które trafią w głąb Ukrainy.

Wszystkie wyżej wymienione artykuły można przynosić do składnicy gminnej, znajdującej się na terenie firmy DUKO, przy ul. Składowej 1d. Jest ona czynna codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach 13.00-17.00. Koordynatorem zbiórki jest Magdalena Zamojska – tel. 887 979 887. Koordynator magazynu: Marek Bukolt – tel. 604 053 421.

Wszystkie zebrane artykuły zostaną posortowane i zapakowane na palety. Stamtąd specjalnym transportem rządowym lub poprzez organizacje humanitarne, towary będą przewiezione na granicę polsko-ukraińską. Ani gmina, ani osoby prywatne, samodzielnie nie będą organizowały transportów, gdyż w obecnej sytuacji wjazd na teren Ukrainy jest zbyt ryzykowny, a dotarcie do strefy działań wojennych dla osób cywilnych jest niemożliwe.

Drugą formą pomocy będzie wsparcie dla uchodźców, którzy przybędą na teren gminy Sępólno Krajeńskie. Samorząd przygotował 150 miejsc noclegowych. 30 jest już zasiedlonych. Dla tych uchodźców pomoc będzie organizowana na bieżąco, według ich potrzeb.

– Po wywiadzie, który będzie zrobiony przez ośrodek pomocy społecznej, będziemy wiedzieli czy potrzeba np. koców, czy potrzeba środków czystości, czy potrzeba żywności i dopiero wówczas będziemy taką zbiórkę organizowali – mówi Waldemar Stupałkowski, Burmistrz Sępólna Krajeńskiego. Składowanie zbędnych przedmiotów jest bowiem mocno kłopotliwe.

Bardzo ważne jest, aby osoby przyjmujące pod swój dach uchodźców, zgłaszały ich do Urzędu Miejskiego. Istotne jest, aby zostały one wciągnięte do ewidencji. Ułatwi to w przyszłości organizowanie dla nich pomocy socjalnej, a także dostępu do służby zdrowia, edukacji lub rynku pracy. Zgłoszenia takie przyjmuje Magdalena Zamojska (tel. 887 979 887).

 

 

fot. pixabay.com

 

 

 

 

 

 

Czytaj cały artykuł
Skip to content