Miasto Człuchów, Gmina Człuchów oraz Nadleśnictwo Człuchów planują wspólną budowę traktu spacerowego wokół Jeziora Rychnowskiego. Będzie on w większości ścieżką szutrową, choć nie wyklucza się też odcinków utwardzanych kostką betonową lub płytami drogowymi. Prace mają ruszyć jeszcze w tym roku.
Nadleśniczy Sławomir Kmiecik, burmistrz Ryszard Szybajło oraz wójt Paweł Gibczyński, podpisali w człuchowskim Ratuszu list intencyjny, będący deklaracją o wspólnym zamiarze zrealizowania tej inwestycji. Oznacza to rozpoczęcie procedury ubiegania się o środki zewnętrzne oraz wspólne opracowanie dokumentacji technicznej. Przyszła ścieżka będzie kolejną atrakcją turystyczną Człuchowa.
– Chcemy wykorzystać nasze walory po to, by przyciągnąć turystów, wędkarzy i mieszkańców Człuchowa bliżej natury, czyli do otaczających nas lasów, do parku, które znajdują się tuż przy naszych jeziorach – mówi Ryszard Szybajło, Burmistrz Człuchowa.
Tereny przez które przebiegać będzie nowy trakt są w dyspozycji trzech właścicieli: miasta, gminy i nadleśnictwa, stąd trójstronne porozumienie w tej sprawie.
Nowa ścieżka w przyszłości ma być także wzbogacona o tablice edukacyjno-informacyjne na temat bioróżnorodności i zasad prowadzenia gospodarki leśnej. Będą też punkty widokowe i wypoczynkowe. Generalnie zakłada się przy budowie ścieżki, jak najmniejszą ingerencję w istniejącą przyrodę. Chodzi o to, aby w przyszłości turysta wciąż spacerował przez naturalny las, a nie wybetonowane aleje parkowe.
– Będzie to nadal las gospodarczy na którym nie będziemy prowadzić zrębów całkowitych. Są tam bagna nad którymi będziemy chcieli zbudować także jakiś trap, ścieżkę, po to, by pokazywać bioróżnorodność na siedliskach podmokłych – wyjaśnia Sławomir Kmiecik, Nadleśniczy Nadleśnictwa Człuchów.
Pierwsze prace rozpoczną się już w tym roku. Człuchowskie nadleśnictwo zapowiada budowę drogi umożliwiającej dojazd do jeziora bezpośrednio z drogi krajowej nr 22. Będzie tam też miejsce postoju dla plażowiczów oraz punkt czerpania wody dla straży pożarnej. Prace budowlane na terenach należących do Miasta oraz Gminy, rozpoczną się najwcześniej w przyszłym roku, po pozyskaniu na ten cel odpowiednich dofinansowań rządowych lub unijnych.
fot. serwissamorzadowy.eu