Ogromne emocje towarzyszyły tegorocznym, rozgrywanym już po raz czwarty Mistrzostwom Powiatu Człuchowskiego w Lepieniu Pierogów. Wystartowało w nich 11 drużyn z pięciu gmin powiatu człuchowskiego.
Absolutnymi dominatorkami były w tym roku panie ze Słupi, które uczestniczą w mistrzostwach od pierwszej edycji, po raz pierwszy jednak zdominowały rywalizację. Podobnie jak przed rokiem, dla drużyn przewidziane były trzy konkurencje. Najbardziej prestiżowa z nich to konkurs na najsmaczniejsze pierogi. Jurorzy, którym przewodniczyła Roksana Bogusz, uczestniczka Master Chefa nie mieli łatwego zadania. Jedenaście, pięknie podanych było prawdziwym wyzwaniem dla kubków smakowych. Mimo tego werdykt jury był jednogłośny. Wygrały przywiezione ze Słupi pierogi po meksykańsku, czyli pierogowa wariacja z farszem, na który złożyły się m.in. kukurydza, fasola, mięso mielone oraz odpowiednie przyprawy. Drugie miejsce zajęła „Malinowa rozkosz” przygotowana przez panie z KGW Breńsk. Głównym składnikiem farszu obok malin był serek mascarpone. Statuetkę z wałkiem za zajęcie trzeciego miejsca zajęły natomiast panie z KGW Sokole w gminie Czarne.
Drugą z konkurencji dla drużyn był turniej lepienia na czas. Zadanie było proste. Startujący w tej konkurencji mieli za zadanie z przygotowanego wcześniej ciasta oraz farszu przez 15 minut ulepić jak najwięcej pierogów. Po zakończeniu tej konkurencji pierogi zostały ugotowane i wydane publiczności. W tym roku zdecydowanymi zwyciężczyniami w tej konkurencji były panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Brzeziu, które przez kwadrans ulepiły aż 148 pierogów. Drugie miejsce ex equo zajęły panie z KGW w Sokolu i w… Słupi. Słupianki zwyciężyły też w trzeciej z konkurencji polegającej na ulepieniu jak największego pieroga ze 100 gramów mąki. Paniom z gminy Debrzno udało się stworzyć giganta ważącego niemalże 1,5 kilograma. Drugie miejsce w tej konkurencji zajęły panie z KGW Brzezie, a trzecie reprezentantki KGW Pietrzykowo. Warto zaznaczyć, że przedstawicielki gminy Koczała po raz pierwszy pojawiły się na pierogowych mistrzostwach w gminie Rzeczenica.
Wśród startujących były nie tylko drużyny reprezentujące koła gospodyń wiejskich. Po raz kolejny już w kulinarnym konkursie bawiły się panie seniorki z Rzeczenicy, była też młodzież przywieziona przez Monikę Narloch z Olszanowa. „Olszanowska ekipa” otrzymała nagrodę dla najmłodszej drużyny uczestniczącej w mistrzostwach.
Ogromne emocje towarzyszyły też konkursowi dla pierogożerców. Po raz pierwszy do rywalizacji, w której może wziąć udział dosłownie każdy zgłosiły się 2 panie. Był też pan, rodowity Francuz, który przyjechał do nas prosto z Paryża. Konkurs cieszy się tak dużym zainteresowaniem, że musieliśmy ograniczyć liczbę uczestników do 12 osób. Konkursowe pierogi zostały przygotowane przez panie z KGW Pieniężnica. Zadanie uczestników polegało na tym, aby zjeść ich jak najwięcej w ciągu 2 minut. Wydawało się, że trudno będzie o pobicie ubiegłorocznego wyniku, gdy rekordzista pochłonął 23 pierogi. Tegoroczny zwycięzca podniósł jednak poprzeczkę zdecydowanie wyżej. Adam Gonia przez 120 sekund zjadł w sumie 28 pierogów!!! Zdobywcy kolejnych miejsc na podium o takim wyniku mogli jedynie pomarzyć. Drugie miejsce przypadło osobie, która „zaliczyła” 21 sztuk, a trzecie (zajął je przedstawiciel „Olszanowskiej ekipy”) – 20 pierogów.
Po raz pierwszy ogłosiliśmy konkurs na nową nazwę pierogów z ziemniakami i twarogiem, powszechnie określanymi jako „ruskie”. Główną nagrodę dla uczestników tej zabawy ufundowała Roksana Bogusz, organizatorka letnich półkolonii w Krępsku w gminie Człuchów. Pani Roksana wybrała też zwycięzców konkursu. Wygrały pierogi „wiejskie” przed „popularnymi” i „babcinymi”.
Voucher na półkolonie wygrała pani Witosława z Ględowa.
Roksana Bogusz poprowadziła też warsztaty kulinarne dla najmłodszych uczestników mistrzostw. Dzieci przygotowywały w tym roku pierogi z bananem i z czekoladą. Ktoś, kto do tej pory nie jadł takich pierożków powinien ich skosztować. Były bowiem przepyszne.
Atrakcji podczas mistrzostw nie brakowało. Były występy dzieci z przedszkola w Gwieździnie i pierwszaków z Rzeczenicy, były też plastyczne zabawy z Zakątkiem Sztuki, dmuchane zamki dla najmłodszych i koncert. W tym roku muzyczną gwiazdą mistrzostw był zespół Szulerzy.
Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli GCKSTiR oraz gminę Rzeczenica w organizacji wydarzenia. Mistrzostwa Powiatu Człuchowskiego w Lepieniu Pierogów nie mogłyby odbyć się, gdyby nie nasi partnerzy i sponsorzy. Od samego początku naszymi partnerami są:
Hotel Aubrecht Country Spa Resort w Koprzywnicy
Studio Stare Muzeum w Człuchowie
Woma Houseboat
Fajna Fabryka
Wsparcia udzieli także:
Westpol Teeuwisen
Restauracja Nad Jeziorem w Człuchowie
Nadleśnictwo Czarne Człuchowskie
Nadleśnictwo Niedźwiady
Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Debrznie
Gminna Biblioteka i Centrum Kultury w Przechlewie
Burmistrz miasta Człuchowa
Eko Jasińscy
Bank Spółdzielczy w Człuchowie
Gorzelnia Gwieździn
Ośrodek wypoczynkowy
Fundacja Zakątek Sztuki
Roksana Bogusz
Bardzo dużego wsparcia przy organizacji wydarzenia udzieliły nam:
Spółdzielnia Socjalna Klemens
Spółdzielnia Socjalna Zielone Tulipany
Centrum Integracji Społecznej „Szansa”
oraz
strażacy z OSP Rzeczenica, na których zawsze możemy liczyć.
Tekst: CKSTiR w Rzeczenicy
Fotografie: Seweryn Kępa