Nie tylko rolnicy i sadownicy, ale także pozostali mieszkańcy i goście z sąsiednich powiatów uczestniczyli w tegorocznych Dożynkach Gminnych w Przechlewie. I choć pogoda nie rozpieszczała, setki osób bawiły się do późnych godzin nocnych.
Uroczystości dożynkowe rozpoczęła msza święta, odprawiona w kościele pw. św. Anny. Liturgii przewodniczył proboszcz parafii w Przechlewie ks. Krzysztof Jakubek. Koncelebransem był ks. Mariusz Werner, proboszcz sąsiedniej parafii w Sąpolnie. W trakcie nabożeństwa zgodnie z tradycją poświęcono nie tylko przyniesione wieńce i kosze z plonami, ale także zboże, które zapoczątkuje kolejne zasiewy.
Po mszy korowód dożynkowy udał się na stadion przy ul. Szkolnej. Całość prowadzili starostowie dożynek. W tym roku funkcję tę pełnili Ewa Macierzyńska i Marek Koska. Barwnym uzupełnieniem ceremonii była parada odświętnie przystrojonych pojazdów rolniczych. Na uwagę zasługuje także przygotowanie dekoracji dożynkowych. Zwyczajowo stawia się je przy posesjach rolników i sadowników. Wszak to ich najważniejsze święto – mówi Krzysztof Michałowski, Wójt Gminy Przechlewo. – Raz w roku mają oni okazję spotkać się wspólnie, podziękować za to co zbiorą, za wszystkie plony na które przez cały rok czekają, więc jest to okazja na i radość, i podziękowanie za to wszystko co ich spotkało – dodaje wójt. Ukoronowaniem tego wydarzenia była ceremonia dzielenia się pieczywem, przygotowanym z tegorocznych zbiorów.
Tradycją przechlewskich dożynek są także plebiscyty na najładniejszy wieniec dożynkowy oraz dożynkowy przysmak. W konkursie wieńców w tym roku pierwsze miejsce zajęło sołectwo Sąpolno, drugie sołectwo Przechlewo, trzecie sołectwo Szczytno. Dożynkowym przysmakiem ogłoszono miód z Pasieki Maja.
Dożynki to także rywalizacja sportowo – sprawnościowa na wesoło. Mowa tu o konkursie sołectw. Reprezentanci poszczególnych miejscowości rywalizowali ze sobą między innymi zbierając i obierając ziemniaki, przetaczając balot słomy, czy przesypując zboże przy pomocy łyżki stołowej. W tej rywalizacji bezkonkurencyjnym okazało się sołectwo Pakotulsko. Drugie miejsce zajęło sołectwo Lisewo. Trzecie miejsce przypadło dla sołectwa Przechlewo.
Dożynkowy wieczór wypełnił się muzyką. Po zmroku na scenie pojawił się Sławomir Świerzyński ze swoim zespołem Bayer Full. Z głośników popłynęły największe przeboje tej formacji. Nic więc dziwnego, że wydarzenie to zgromadziło przed sceną setki fanów tego zespołu. Muzyczny wieczór zakończyła dyskoteka pod chmurką.
fot. serwissamorzadowy.eu