Ciąg dalszy historii Leśna opisał w swojej najnowszej publikacji Stanisław Frymark, filolog i pasjonat historii. Książki są już dostępne w księgarni internetowej: czec.pl.
Najnowsza publikacja jest już drugą poświęconą miejscowości Leśno. To praca zbiorowa pod redakcją Stanisława Frymarka. Jest to klasyczna monografia miejscowości. – Tak jak napisałem we wstępie, Leśno zasługuje na swoją własną monografię, gdyż ma bardzo bogatą historię. Chodzi o to, aby mieszkańcy mojej wsi, parafii, wiedzieli skąd to wszystko się wzięło, dlaczego tu mieszkają, no bo jak stracimy historię, to stracimy swoją tożsamość – mówi autor.
Jak dalej opowiada, jego przygoda z historią zaczęła się lata temu, gdy pomagał stacjonującym w Leśnie archeologom. Później jego wujek, Leon Stoltmann, historyk z wykształcenia, zachęcił go do zapoznania się ze swoją pracą magisterską, która stała się bazą do napisania pierwszego tomu monografii Leśna.
Prace nad pierwszą książką rozpoczęły się w 2015 roku. Teraz gotowy jest już drugi tom publikacji. Zawiera ona między innymi artykuły mówiące o okolicznościach przejścia królewskiej wsi Leśno w ręce szlachty, o pochodzeniu nazwy Kruban, o najstarszej zachowanej mapie topograficznej Leśna, o zabytkowym kościele w Leśnie oraz o panującej dawniej hierarchii społecznej we wsi.
grafika. UM w Brusach