PATRIOTYZM JUTRA – HISTORIA SZLACHCICÓW Z OKOLIC SĘPÓLNA

21 lis, 2018 | Sępólno Krajeńskie

Mieszkają na Krajnie co najmniej od 500 lat, choć niektórzy twierdzą, że ich korzenie sięgają nawet 1000 lat wstecz. Teraz powstanie o nich strona internetowa. Będzie też okolicznościowa wystawa. Mowa o rodzinie Komierowskich z Komierowa, jednym z najstarszych polskich rodów na Pomorzu.

Biblioteka Publiczna w Sępólnie Krajeńskim otrzymała grant na realizację projektu historycznego. Wszystko w ramach konkursu „Patriotyzm Jutra” ogłoszonego przez Muzeum Historii Polski. Program zakłada zrealizowanie inicjatyw, propagujących ciekawostki lub wydarzenia związane z historią, w tym przede wszystkim z historią regionu. W Sępólnie Krajeńskim zdecydowano o przedstawieniu rodziny Komierowskich. W zbiorach miejscowej biblioteki znajdują się unikatowe dokumenty dotyczące rodu. Jest to 6,5 tysiąca fotografii, pamiętniki i wspomnienia. Na bazie tych dokumentów powstaje wystawa oraz strona internetowa poświęcona temu rodowi.

„W pracach biorą udział dwa zespoły. Pierwszy to uczniowie należący do koła fotograficznego, działającego przy Szkole Podstawowej nr 1. Zadaniem tej grupy jest przygotowanie wystawy. Drugi zespół stanowią miłośnicy historii lokalnej, mieszkańcy regionu. Ten zespół zajmuje się przygotowaniem treści i obrazów do strony internetowej” – opowiada Łukasz Jakubowski z Biblioteki Publicznej w Sępólnie Krajeńskim. Wszystko będzie gotowe na przełomie listopada i grudnia.

Komierowscy to była rodzina szlachecka. To także byli ziemianie, którzy mieszkali i mieszkają nadal w miejscowości Komierowo. Według legend początki rodu sięgają podobno nawet tysiąca lat wstecz. Wszystko zaczęło się od rycerza, którzy przybył do Polski w towarzystwie księżniczki Dobrawy, żony Mieszka I. Historycy natomiast uważają, że początki rodu to wiek XV. Pierwszym z Komierowskich był Piotr. Przygotowywany w bibliotece projekt historyczny będzie opisywał dzieje ostatnich Komierowskich z pomorskiej linii rodu – Andrzeja i Janiny. Komierowscy są jedną z nielicznych rodzin, które na Pomorzu swoje tradycje rodzinne utrzymały przez setki lat.

 

 

fot: serwissamorzadowy.eu

 

Czytaj cały artykuł
Skip to content