Nie tylko mieszkańcy, ale także goście z różnych zakątków Polski, wzięli udział w tegorocznym Święcie Gminy Rzeczenica. Było sportowo, kulinarnie i muzycznie.
Tegoroczne świętowanie zainaugurował Turniej Piłki Plażowej o Puchar Wójta Gminy Rzeczenica. W zawodach wzięło udział 12 drużyn. Przyjechali nie tylko z okolicznych miejscowości. W składach pojawiali się siatkarze z Koszalina, Bydgoszczy czy z Rytla. Zwyciężyła ekipa w składzie Paweł Kubik i Kamil Więcek (Sępólno Krajeńskie/Czarne) przed Los Angeles Koszalin (Krystian Prynas/Mariusz Graczyk) i Alicją Kloskowską grającą razem z Eweliną Wirkus (Amator Team Przechlewo). Zawody rozegrano na terenie gminnego kompleksu turystycznego w Rzewnicy.
O 14.00 zabawa przeniosła się na stadion i do amfiteatru w Rzeczenicy. Tam odbyła się Bitwa Regionów. Jest to konkurs kulinarny dla Kół Gospodyń Wiejskich. Organizuje go Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Do rywalizacji stanęło dziesięć drużyn z całego powiatu człuchowskiego. Zdaniem jury najlepsze potrawy przygotowały panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Sokolu. To one będą reprezentowały powiat człuchowski na szczeblu wojewódzkim tego konkursu. Drugie miejsce w Bitwie Regionów zajęło Koło Gospodyń Wiejskich w Breńsku, a trzecie – panie ze Stowarzyszenia I Love Przechlewo.
Kolejną atrakcją był konkurs grillowania. Tu także publiczność mogła przyjrzeć się z bliska temu, jak poszczególne smakołyki powstają. W tej rywalizacji zwyciężyły panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Breńsku. Drugie miejsce zajęło Sołectwo Brzezie. Trzecie miejsce przyznano drużynie Koła Gospodyń Wiejskich „Nie tylko kobitki” z Bińcza w gminie Czarne.
Po zmaganiach kulinarnych w rzeczenickim amfiteatrze ruszyła strefa koncertów. Tę część zainaugurował występ zespołu Zadry. To formacja doskonale znana rzeczenickiej publiczności, wszak panie w niej występujące do mieszkanki gminy Rzeczenica. Gwiazdą wieczoru był zaś zespół Wędrowne Gitary. To formacja wykonująca covery przebojów Czerwonych Gitar i Trzech Koron. Bez wątpienia była to muzyczna uczta dla miłośników piosenek z lat 60-tych i 70-tych.
Całemu festynowi towarzyszyły liczne atrakcje dla całych rodzin. Były dmuchańce, animacje dla dzieci, konkurs plastyczny o tematyce profilaktycznej i strażacka grochówka. Rzeczenickie świętowanie zakończyła dyskoteka pod chmurką.
fot. serwissamorzadowy.eu / GCKSTiR