Za niespełna dwa lata gotowa będzie po przebudowie gminna oczyszczalnia ścieków w Rzeczenicy. Prace związane z jej modernizacją trwają. Gotowe są już systemy fotowoltaiczne oraz awaryjnego zasilania w energie elektryczną. Niebawem ruszy też wymiana urządzeń.
Eksperci muszą jednak wcześniej przygotować odpowiednią dokumentację – mówi Daniel Wróbel, prezes Zakładu Gospodarki Komunalnej sp. z o. o w Rzeczenicy. – W związku z tym, że jest to realizowane w formule „zaprojektuj i wybuduj”, to wykonawca, który wygrał przetarg, projektuje. Po zatwierdzeniu przez zamawiającego, wykonuje prace. Oczywiście modernizacja jest podzielona na dwa etapy. Teraz jest realizowany pierwszy etap. W jego ramach oprócz budowy fotowoltaiki oraz przyłączenia agregatu, który będzie stanowił zabezpieczenie energetyczne dla głównej przepompowni ścieków przy ulicy Lipowej, wymienione będą też dmuchawy napowietrzające, prasa odwadniająca osady. Technologicznie będzie ona też przeprojektowana na większą wydajność, a mniejsze zużycie wody. Będzie też zmodernizowana wielkość komór oraz posadowienie urządzeń technologicznych, celem minimalizacji kosztów eksploatacji tego obiektu. W drugim etapie wymienimy aparaturę kontrolno-pomiarową – wyjaśnia prezes.
Modernizacja rzeczenickiej oczyszczalni nie wpłynie znacząco na poprawę jakości ścieków, ponieważ istniejąca instalacja działa również prawidłowo i jak to określają eksperci „trzyma parametry”. Ten stan nie będzie jednak trwał wiecznie, ponieważ urządzenia zużywają się i prędzej czy później możne dojść do awarii, która będzie poważnym problemem.
– Ścieki są dosyć agresywnym środowiskiem, więc urządzenia nawet zabezpieczone antykorozyjnie i tak podlegają zużyciu, do tego dochodzi tzw. wypracowanie urządzeń. Poza tym my jesteśmy odbiorcą ścieków od jedynej w Rzeczenicy firmy, która zrzuca do naszej sieci ścieki przemysłowe i w związku z tym, ta degradacja urządzeń postępuje w dużo szybszym stopniu niż by to wynikało z oczyszczania samych ścieków socjalno–bytowych – mówi dalej Wróbel.
Prace modernizacyjne potrwają do połowy 2025 roku. Wartość całego kontaktu opiewa na 6 milionów złotych. 5 milionów to pozyskane przez Gminę Rzeczenica dofinansowanie z Rządowego Programu Polski Ład.
fot. arch. Gminy Rzeczenica