Kończy się proces rewitalizacji podwórek komunalnych położonych w strefie śródmiejskiej w Człuchowie. Po pracach związanych z utwardzeniem terenu, budową dróg wjazdowych, parkingów oraz nowym zagospodarowaniem obszaru, do wykonania pozostały jeszcze tylko prace porządkowe oraz urządzenie zieleni i budowa małej architektury. Ten etap zadania powierzono jednak mieszkańcom.
Do realizacji programu włączono lokatorów budynków przy których zagospodarowanie przestrzeni miejskiej jest realizowane. To oni sami wykonują teraz drobne elementy ozdobne, robią nowe nasadzenia i pod okiem ekspertów urządzają teren. Jako gospodarze swoich podwórek, docelowo będą też zobligowani do tego, aby dbać o utrzymanie porządku wokół posesji w której mieszkają. Całość poprzedzono szkoleniami między innymi z zakresu pielęgnacji roślin, czy zagospodarowania przestrzeni rekreacyjnej.
– Chodzi o to, aby mieszkańcy wzięli odpowiedzialność za swoje podwórka, żeby umieli dbać o rośliny, żeby chcieli to robić i żeby zobaczyli, że z drobnych materiałów, które bardzo często zalegają w naszych garażach, można zrobić coś dla lokalnej społeczności. Chodzi o takie elementy małej architektury jak doniczki, ławeczki, pergole – mówi Magdalena Borowiec -Wieczorek, dyrektor słupskiego oddziału Stowarzyszenia Naukowo -Technicznego Inżynierów i Techników Rolnictwa, będąca także koordynatorką szkoleń.
Pierwsze nasadzenia zostały już wykonane wokół kamienicy przy ulicy Szczecińskiej 22. Tam też zamontowano drewniane ławki i kwietnik. Jeszcze w tym tygodniu podobne prace prowadzone będą przed kamienicami na Szczecińskiej 21, 23 i 25, na Sobieskiego 8, Traugutta 1 i 3 oraz przy bloku u zbiegu ulic Sobieskiego i Szczecińskiej.
fot. serwissamorzadowy.eu